Bakının bu hissəsində "Hibrid Yaşıl Dəhliz" yaradılacaq
75 dəfə baxılıb 13-01-2024, 15:33
Hibrid Yaşıl dəhlizlər çoxfunksiyalı olacaqlar. Burada təkcə yaşıllıq nəzərdə tutulmur, insanların piyada hərəkəti, velosiped zolaqları təşkil olunur. Bu dəhlizlər vasitəsilə nəqliyyat və mühəndis kommunikasiyalarının ötürülməsi nəzərdə tutulur.
Bunu müsahibəsində Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini İlqar İsbatov deyib.
"Dənizkənarı Milli Parkdan "Port Baku"nun yerləşdiyi ərazidən başlayaraq ADA universitetinin ərazisinə qədər uzanan bir yaşıl dəhlizin yaradılması Baş Planda nəzərdə tutulur. Bu dəhlizdə paytaxt sakinlərinin istirahətini, əyləncəsini təşkil edən çoxlu sayda funksiya olacaq. Həmçinin oradan tramvay xəttinin keçirilməsi də planlaşdırılır. Digər istiqamətlər üzrə də Hibrid Yaşıl dəhlizlərin yaradılması planlaşdırılır, xüsusilə magistral avtomobil yolları boyu belə dəhlizlər nəzərdə tutulur”, - deyə sədr müavini əlavə edib ( Trend)